Sierpniowe statystyki systemów rozliczeniowych KIR

Sierpniowe statystyki systemów rozliczeniowych KIR

author
Alicja Uzarowicz
10 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa podsumowała statystyki systemów rozliczeniowych, jakie wykorzystywane są w codziennej działalności operacyjnej instytucji. Łącznie w sierpniu KIR rozliczył 151,1 mln transakcji o łącznej wartości 462,2 mld zł w systemie Elixir.

Krajowa Izba Rozliczeniowa co miesiąc analizuje statystyki wykorzystywanych przez organizację systemów rozliczeniowych. Jak wynika z zaprezentowanych danych, sierpień cechowało 151,1 mln transakcji w systemie Elixir, których łączna kwota wyniosła 462,2 mld zł.

Zaś w przypadku systemu Euro Elixir, służącego do dokonywania rozliczeń transakcji w unijnej walucie zarówno tych w kraju, jak również za granicą, rozliczono 3,28 mln komunikatów. Ich łączna wartość wyniosła 17,7 mld euro. Osobne statystyki zaprezentowano również w odniesieniu do systemu Express Elixir.

System wykorzystywany przez Krajową Izbę Rozliczeniową do rozliczania przelewów natychmiastowych zrealizował w sierpniu 2019 roku 2,3 mln transakcji płatniczych. Wartość obrotów w tymże przypadku wyniosła 3,7 mld zł. W bardzo wielu ujęciach takie statystyki świadczą o dwuprocentowych wzrostach rok do roku.

Kiedy przelew – kalkulator sesji

Statystyki systemów KIR

"

W systemie Elixir rozliczono 151,1 mln transakcji, obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty) o wartości 462,2 mld zł. W tym samym okresie 2018 r. KIR przetworzył 148,6 mln komunikatów, których wartość wyniosła 443,4 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji wzrosła o 1,6 proc., natomiast wartość transakcji wzrosła o 4 proc.

– czytamy w komunikacie KIR.

Co ciekawe, dniem, w którym system Elixir osiągnął najwyższą miesięczną liczbę przetworzonych komunikatów, był 12 sierpnia. Zrealizowano wówczas w systemie 12,1 mln transakcji, które łącznie wyniosły 23,9 mld zł. Jak zaś zmieniły się statystyki Euro Elixir w porównaniu do sierpnia poprzedniego roku?

Ósmy miesiąc roku przyniósł w systemie Euro Elixir rozliczenie 3,28 mln transakcji o łącznej wartości 17,7 mld euro. Rok temu natomiast w analogicznym okresie zrealizowanych zostało 2,7 mln komunikatów o łącznej kwocie 15,2 mld euro. Świadczy to o zarówno wzroście ilościowym, jak i wartościowym.

W ujęciu odnoszącym się do ilości zrealizowanych transakcji, odnotowano wzrost względem analogicznego okresu 2018 roku o 21 proc. Zaś względem wartości zrealizowanych transakcji, analitycy KIR wyliczyli 17 proc. wzrostu rok do roku. Rekordowym dniem w tym przypadku był 9 sierpnia – 175 tys. transakcji o wartości 902,9 mln euro łącznie.

Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?

Statystyki przelewów natychmiastowych

O nieustannie rosnącej wśród Polaków popularności przelewów realizowanych natychmiastowo niewątpliwie świadczą statystyki uzyskane przez system KIR stworzony do ich rozliczania. Transakcje natychmiastowe to obecnie oprócz przelewów natychmiastowych również przelewy na numer telefonu przez BLIKa.

Sierpień 2019 roku cechowała realizacja aż 2,3 mln transakcji w systemie Express Elixir, który stworzony został do obsługi płatności natychmiastowych. Łączna wartość transakcji zrealizowanych w ciągu tego miesiąca to natomiast 3,7 mld zł. Takie wyniki świadczą o znacznym wzroście względem poprzedniego roku.

W sierpniu 2018 roku bowiem zrealizowano o 113 proc. mniej transakcji, których wartość była niższa od obecnie uzyskanego wyniku o 46 proc. Co ciekawe, także i w tym przypadku największą ilość transakcji system zrealizował 9 sierpnia. Wówczas przetworzono 122,2 tys. natychmiastowych płatności na łączną kwotę 228,8 mln zł.

Porozumienie UKNF i KIR o innowacjach finansowych

Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-sierpniu-2019-r-,31.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Kórniku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 września 2019

PKO BP w Kórniku

Promocyjna konsolidacja w Credit Agricole
Pod Lupą
autor wpisu
Pawel-Zdunski
30 sierpnia 2016

Promocyjna konsolidacja w Credit Agricole

Ilu studentów mieszka z rodzicami?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
12 marca 2020

Ilu studentów mieszka z rodzicami?

PKO BP w Janowie Lubelskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019

PKO BP w Janowie Lubelskim

Porównaj