Tracimy fortunę na nieprzemyślane zakupy żywności

Tracimy fortunę na nieprzemyślane zakupy żywności

author
Halszka Gronek
16 marca 2020

Koszyki przepełnione produktami spożywczymi, puste pułki sklepowe jak za czasów komuny i spiżarki w domach wypchane, jak gdyby szykowano się na nadejście apokalipsy – tak w ostatnim tygodniu wyglądało życie wielu Polek i Polaków. Panika spowodowana wporwdoznym stanem zagrożenia epidemiologicznego nie uprawnia nas jednak do marnotrawienia żywności. Problem ten jest niestety coraz poważniejszy w Polsce.

Sygnały o pierwszych osobach zarażonych wirusem COVID-19 wywołały w Polsce lawinę zakupową. Polacy bojąc się o przyszłość, postanowili wykupić ogromne zapasy żywności  – często niestety zbyt duże jak na realne potrzeby i możliwości żywieniowe. Tymczasem Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor informuje, że z powodu nietrafionych zakupów, w tym marnotrawstwa żywności aż 44 procent Polaków traci co miesiąc do 200 zł. Nie dość, że marnujemy pokarm, którego innym może brakować, to jeszcze pogarszamy własną sytuację materialną. 


Badanie zrealizowane na zlecenie BIG InfoMonitor przez Quality Watch pokazało, jak ogromne problemy z przedsiębiorczym i odpowiedzialnym gospodarowaniem pieniędzy mają Polacy. Choć na poszczególne wydatki marnujemy niewielkie kwoty, po zsumowaniu całościowym może się okazać, że każdy z nas niepotrzebnie wydaje nawet kilkaset złotych miesięcznie. W dobie spowolnienia gospodarczego (niewątpliwie związanego z trwającą obecnie pandemią koronawirusa) warto jest oszczędzać każdą sumę. Nie wiadomo bowiem, co nas czeka za pewien czas.

BIG InfoMonitor – najważniejsze informacje

BIG InfoMonitor jest jedną z trzech ogólnodostępnych czarnych list dłużników działających na polskim rynku. BIG InfoMonitor przyjmuje, przechowuje oraz przekazuje wszelkie informacje gospodarcze na temat zadłużeń i nieterminowych płatności konsumentów w Polsce.

By trafić na czarną listę BIG InfoMonitor, wystarczy posiadać możliwe do weryfikacji zadłużenie o łącznej kwocie minimum 200 zł w przypadku osoby cywilnej lub 500 zł w przypadku przedsiębiorcy. Co ważne, od planowego terminu płatności powinno upłynąć minimum 60 dni, a na 30 dni przed umieszczeniem danych bazie dłużnik powinien otrzymać wezwanie do zapłaty.

Blisko połowa z nas nie przyznaje się do błędu

Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że na nietrafione zakupy traci pieniądze ponad połowa z nas (55 procent Badany). Pozostał 45 procent jest zdania, że nie ma problemu z nadmiernym trwonieniem pieniędzy spowodowanym zbyt dużymi bądź nietrafionymi zakupami. 

Aż 44 procent badanych wskazało, że co miesiąc ubywa im do 200 złotych z powodu nieprzemyślanych wydatków. Około 8 procent, a więc co dwunasty badany, przyznał, że marnuje nawet do 500 zł, a kolejne 3 proces – że jest to kwota do 1000 zł i więcej. Jak widać, kwoty deklarowane przez Polaków jako te zmarnowane na nieprzemyślane zakupy liczone są w setkach, a nawet w tysiącach. To ogromny problem z zakresu gospodarowania budżetem domowym. 

Największe zmartwienie to marnotrawienie żywności 

"

Ci, którzy przyznają się do nieprzemyślanych zakupów, podkreślają, że najczęściej popełniają błędy przy zakupie produktów spożywczych. To aż 67 proc. wskazań. Drugie w kolejności są używki, mówi o nich blisko jedna trzecia badanych (31 proc.) Dalej znalazły się ubrania (28 proc.) oraz przyjemne spędzanie czasu – czyli restauracje (22 proc.) i hobby (19 proc.)

– czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Grupy BIK.

Co ciekawe, badanie przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor pokazuje że statystycznie największy problem z marnotrawieniem żywności mają młodzi mężczyźni między 18. a 24. rokiem życia pochodzący z dużego miasta. Wśród nich aż 54%  przyznało, że często marnotrawią pieniądze na nieprzemyślane zakupy o wartości do 200 zł miesięcznie (aż 54 proc.). Najlepiej pod względem rozsądnego wydawania pieniędzy wypadają natomiast osoby starsze, szczególnie z grupy wiekowej 65-75 lat. Blisko trzy czwarte z nich mówi, że nie traci pieniędzy na nieprzemyślne zakupy żywności.

Wyciągnijmy wnioski z liczb

"

Nikt nie lubi tracić pieniędzy. Zarówno w przypadku dużych inwestycji, jak i zwykłych codziennych decyzji, a jednak nietrafione zakupy zdarzają się większości z nas. Do regularnego popełniania błędów przyznaje się ponad połowa rodaków. Ważne jest, jaką postawę przyjmujemy w takich sytuacjach. Czy zastanawiamy się co sensownego zrobić z niechcianą rzeczą i czy wyciągamy wnioski ze swoich błędów?

– pyta Halina Kochalska, ekspertka BIG InfoMonitor.

Niestety, mało kto wyciąga wnioski z badań ukazujących powagę problemu marnotrawienia żywności i nierozsądnego wydawania pieniędzy. Dziś, w czasie tak trudnym dla Polski i dla całego świata, kiedy tysiące ludzi każdego dnia padają ofiarami wirusa z Wuhan, a z powodu przymusowej kwarantanny społecznej małym przedsiębiorcom grozi upadłość, warto jest pamiętać o tym, jak rozsądne podejście do wydatków jest w  stanie uszczelnić nasz domowy budżet. 

Dane UE wskazują, że za ponad połowę wyrzuconego jedzenia odpowiadają nierozsądni konsumenci. Tymczasem w niektórych krajach świata ludzie umierają z głodu – warto mieć to na uwadze, gdy kolejny raz pobiegniemy w panice do sklepu, by kupić zapasy na całe tygodnie. 


Źródło:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/490653/ponad-polowa-polakow-traci-na-nieprzemyslanych-zakupach-glownie-z-powodu-zywnosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Goworowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Goworowie sesje przychodzące i wychodzące

Konkurs na najlepsze prace dyplomowe w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 czerwca 2020

Konkurs na najlepsze prace dyplomowe w BNP Paribas

Pożyczki bez zaświadczeń Tarnobrzeg
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
08 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Tarnobrzeg

Poprawa rentowności firm z RoboPlatformą od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 września 2020

Poprawa rentowności firm z RoboPlatformą od ING Banku Śląskiego

PKO BP w Malborku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 września 2019

PKO BP w Malborku

Alior Bank w Żyrardowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019

Alior Bank w Żyrardowie

Porównaj