Ukraińcy kupują coraz więcej mieszkań

Ukraińcy kupują coraz więcej mieszkań

author
Alicja Uzarowicz
11 lipca 2019

Z danych MSWiA wynika, że obywatele innych krajów coraz chętniej kupują mieszkania w Polsce. Najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców stanowią Ukraińcy, chociaż Niemcy i Brytyjczycy również często interesują się ofertą mieszkaniową naszego kraju. To jednak właśnie dla sąsiadów zza wschodniej granicy odnotowano największy wzrost popytu na mieszkania.

Ukraińcy licznie przyjeżdżają do Polski. Bardzo często po to, by osiedlić się tu na stałe. Jednym z kroków jest zakup mieszkania. Jak wynika z najnowszych danych MSWiA to właśnie wśród obywateli Ukrainy najszybciej rośnie popularność polskich mieszkań. Mimo to, część z nich trafia także w ręce Niemców oraz Brytyjczyków.

Tylko w zeszłym roku cudzoziemcy zakupili w Polsce 7 043 mieszkania ze wzrostem rzędu 46 proc. rok do roku. W przeliczeniu zakupionych mieszkań na powierzchnię okazuje się, iż obywatele innych państw kupili w Polsce 426,2 tys. mkw. mieszkań. Według szacunków HRE Investments średnia powierzchnia to 60,5 mkw.

Wynika z tego, iż statystyczny cudzoziemiec kupi w Polsce mieszkanie większe niż sam Polak. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia powierzchnia mieszkania w roku 2017 to 53,6 mkw. Na ten moment nie udało się jeszcze uzyskać nowszych danych, więc może się okazać, że różnica ta zmalała.

Fot. HRE

 

Ukraińcy kupują najwięcej mieszkań

Zainteresowanie Ukraińców względem mieszkań w Polsce odnotowuje znaczny wzrost z każdym kolejnym rokiem. Najlepiej pokazuje to powierzchnia wszystkich zakupionych przez nich lokali. W roku 2017 było to łącznie 71,3 tys. mkw. W roku poprzednim powierzchnia ta urosła do aż 110,4 tys. mkw.

Jest to jednocześnie 55 procentowy wzrost. Ze względu na fakt, iż dane MSWiA nie są całkowicie pełne i dokładne, udało się firmie HRE Investments oszacować, iż przekłada się to na około 2,3-2,4 tys. lokali. Ich przeciętna wielkość to blisko 45-50 mkw.

Oznacza to, iż chociaż ogółem cudzoziemcy kupują raczej większe mieszkania niż statystyczny Polak, to Ukraińcy zadowalają się mieszkaniami o powierzchni poniżej średniej. Nasi wschodni sąsiedzi nie są jednak jedynymi cudzoziemcami, którzy kupują w Polsce nieruchomości.

Ukraińcy

Fot. HRE

 

Zachodnie inwestycje w polskie nieruchomości

Kolejnym narodem, który charakteryzuje niemały wzrost zainteresowania polskim rynkiem nieruchomości, bo aż 60 proc., są Niemcy. W poprzednim roku zakupili oni mieszkania o łącznej powierzchni 64,3 tys. mkw. Co ciekawe, cele mieszkalne nie są dla nich podstawową przyczyną zakupu.

W większości bowiem za popyt na nieruchomości wśród Niemców odpowiadają firmy. Firmowe transakcje na rynku nieruchomości w ciągu jednego roku wzrosły prawie 5 razy. Oznacza to, iż należy spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania polskimi lokalami wśród zachodnich inwestorów.

Na kolejnych miejscach pod względem największego udziału w nieruchomościach zakupionych przez cudzoziemców znaleźli się obywatele Zjednoczonego Królestwa oraz Białorusini. Kupują oni w dalszym ciągu nieporównywalnie mniej niż Ukraińcy albo Niemcy. W przyszłym roku Brytyjczyków pod tym względem mają wyprzedzić jednak Białorusini.

Ukraińcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

NOTUS Finanse – oddział w Katowicach
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2018

NOTUS Finanse – oddział w Katowicach

W paczkomatach InPostu zapłacimy Blikiem
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
20 października 2018

W paczkomatach InPostu zapłacimy Blikiem

Zmiany w egzekucji komorniczej
Porady
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
09 września 2016

Zmiany w egzekucji komorniczej

Kredyt konsolidacyjny Dębica
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Dębica

Mastercard Love Index – badanie wydatków walentynkowych Polaków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 lutego 2020

Mastercard Love Index – badanie wydatków walentynkowych Polaków

Porównaj