Ukraińcy do Polski tylko przejazdem

Ukraińcy do Polski tylko przejazdem

author
Alicja Uzarowicz
17 czerwca 2019

Coraz więcej naszych sąsiadów zza południowo-wschodniej granicy decyduje się na przyjazd do naszego kraju w celach zarobkowych. Jak się jednak okazuje, tylko dwie trzecie z nich planuje związać z Polską przyszłość na dłużej. Ukraińcy bowiem już w 33 proc. deklarują, że w do Polski trafili tylko przejazdem.

Ukraińcy stanowią w Polsce najliczniejszą mniejszość narodową. Bardzo wielu z nich już na stałe osiadło w Polsce i zamierza pozostać tutaj do końca swojego życia. Jak wynika jednak z najnowszych danych, już co trzeci obywatel Ukrainy zamierza z Polski wyjechać dalej na Zachód, najczęściej do Niemiec.

Migracja obywateli Ukrainy nie będzie miała cech masowych. Rozłoży się bowiem na kilka nadchodzących lat. Przyczyna takiego stanu rzeczy niewątpliwie leży po stronie głównych kryteriach, jakich spełnienia wymaga rząd niemiecki do podjęcia pracy na terenie Niemiec. Póki co w Polsce tylko 2,6 proc. Ukraińców je spełnia.

Nasi wschodni sąsiedzi aktualnie przebywający w Polsce, którzy życzą sobie wyjechać do Niemiec będą jednak musieli jeszcze trochę poczekać. W piątek 14 czerwca zostały przez niemiecki Bundestag przyjęte najnowsze regulacje odnośnie zatrudniania obywateli państw spoza Unii Europejskiej w Niemczech.

Ukraińcy pojadą dalej na Zachód

Nowe prawo niemieckie przewiduje przyjmowanie do pracy obywateli państw niewchodzących w skład Wspólnoty Europejskiej dopiero od przyszłego roku. Przepisy skierowane są w szczególności do pochodzących spoza Unii Europejskiej wykwalifikowanych specjalistów. Otworzy to jednak rynek pracy także innym pracownikom.

Skąd wiadomo, jakie zamiary odnośnie docelowego kraju mają obywatele Ukrainy przebywający aktualnie w Polsce? Próbę badawczą stanowiło 855 pracowników pochodzących z Ukrainy. Samo badanie przeprowadził EWL S.A. wspólnie ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wynik tej socjologicznej analizy opatrzono tytułem „Pracownik z Ukrainy – między Polską a Niemcami”. Jak pokazują dane uzyskane w tymże badaniu, wielu Ukraińców nie zamierza czekać na wejście w życie nowego prawa. 20 proc. respondentów zamierza opuścić Polskę na rzecz Niemiec jeszcze w roku 2019.

Od 2020 mniej pracowników z Ukrainy

Co może wydać się ciekawe, wspomniane badanie wykazało, że liczba osób zamierzających wyjechać na Zachód prawie podwaja się w przypadku pytania o rok przyszły. W roku 2020 w Polsce będzie o jedną trzecią mniej pracowników z Ukrainy. Nie będzie to jednak koniec tego rodzaju migracji z Polski do Niemiec.

Już blisko w 25 proc. Ukraińcy są zgodni, że Polskę opuszczą w roku 2021 albo później. Chociaż obywatele Ukrainy wciąż nie są przyjmowani z pełną tolerancją w Polsce, to niewątpliwie sytuacja ta uległa już pewnej poprawie. Co więcej Ukraińcy stanowią bardzo liczną grupę pracowniczą. Jak niemiecka regulacja zmieni polską gospodarkę?

 Czy Polska gospodarka ucierpi przez brak imigrantów?

Nie da się ukryć, że Ukraińcy i inni cudzoziemcy w Polsce bardzo korzystnie wpływali na sytuację na rynku pracy. Nierzadko bowiem podejmowali się zajęć, których Polacy nie chcieli wykonywać. Istnieją w Polskiej gospodarce sektory, w których Ukraińcy wręcz dominują.

Wynikać z tego może, że stan gospodarki w Polsce pogorszy się wraz z wyjazdem naszych wschodnich sąsiadów na Zachód. Jest jednak głos przeciwny takiemu myśleniu. Andrzej Drozd, Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zauważył szansę dla polskiego rynku pracy.

W odczuciu eksperta pracodawcy będą zmuszeni polepszyć warunki zatrudnienia w taki sposób, aby pracę podjąć chcieli polscy pracownicy. Ponadto istnieją szacunki, które wskazują, że w ogóle nie grozi polskiemu rynku pracy nagły odpływ Ukraińców. Niemcy są bowiem jeszcze dalej od domu.

Warto także wspomnieć, iż chociaż w Niemczech nominalnie Ukraińcy mogliby liczyć na wyższą pensję, to nie wolno zapominać o tym, że mniejsza mogłaby być siła nabywcza. Niemniej istotne jest to, iż kulturowo bliżej jest Ukraińcom do Polaków, a wielu z nich związało już na stałe swoje życie z naszym krajem.


Źródła:
https://www.ewl.com.pl/raporty/raport-ewl-s-a-pracownik-z-ukrainy-miedzy-polska-a-niemcami-pdf/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

17 listopada – Ogólnopolski Dzień bez Długów
Blog
author
Dominika Sobieraj
15 listopada 2018

17 listopada – Ogólnopolski Dzień bez Długów

25 lat więzienia za wyłudzanie VATu
Wpisy
autor wpisu
Emilia
02 lutego 2017

25 lat więzienia za wyłudzanie VATu

Biuro paszportowe w Krośnie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Krośnie

Spada sprzedaż pożyczek z powodu niedzielnego zakazu handlu
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
15 lipca 2019

Spada sprzedaż pożyczek z powodu niedzielnego zakazu handlu

Santander Consumer Bank Łuków
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
14 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Łuków

Alior Bank w Bytomiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2019

Alior Bank w Bytomiu

Porównaj