Urządzenia z Androidem zagrożone – ostrzeżenie Alior Banku

Urządzenia z Androidem zagrożone – ostrzeżenie Alior Banku

author
Alicja Uzarowicz
27 listopada 2019

Klienci Alior Banku otrzymali w ostatnim czasie komunikat bezpieczeństwa, który przestrzega przed potencjalnym zagrożeniem. Urządzenia z Androidem mogą zostać zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem zamaskowanym pod wyglądającymi niegroźnie aplikacjami. Jak się bronić przed atakiem?

Alior Bank postanowił w ostatnim czasie opublikować komunikat bezpieczeństwa dla wszystkich klientów, którzy posiadają urządzenia z „Androidem”, czyli systemem operacyjnym Android. Na rynku pojawiły się bowiem aplikacje ułatwiające kradzież cyberprzestępcom zamaskowane pod niewinnie wyglądającym oprogramowaniem.

Bank podkreśla, że mogą to być również znane powszechnie programy. Jako przykład spółka podała choćby imitację Flash Player. Nierzadko aplikacje te proszą o zdecydowanie szersze uprawienia, niż normalnie. Najlepszym przykładem uprawnienia, które powinno wzbudzić podejrzenia jest działanie w tle bez przerwy.

Aplikacja umożliwiająca odtwarzanie plików nie potrzebuje funkcji działania w tle bez przerwy. Do tego złośliwego oprogramowania wystarczy następnie dodać sztuczną stronę banku, by doprowadzić do utraty pieniędzy z konta ofiary ataku. Hakerzy coraz lepiej podrabiają już strony większości banków w Polsce.

Urządzenia z Androidem zagrożone

Dlaczego takie oprogramowanie może być bardzo niebezpieczne? Dzięki podrobionym stronom i śledzeniu wszystkich funkcji telefonu cyberprzestępcy mają bardzo ułatwione zadanie do przejęcia czy wyczyszczenia rachunków bankowych użytkownika urządzenia z Androidem.

Pomimo ogromu zagrożenia, jakie czyha na klientów banków, obserwowanie samych komunikatów dotyczących uprawnień aplikacji nie jest w stanie zagwarantować nikomu bezpieczeństwa. Jakie jeszcze środki ostrożności poleca zachować Alior Bank, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży danych osobowych?

Bank poinformował w swoim komunikacie, że uwagę klientów powinny przykuć również różne dziwne zachowania aplikacji. Wśród nich spółka wyróżniła na przykład prośbę aplikacji bankowej o podanie hasła, w sytuacji, gdy użytkownik do logowania wykorzystał odcisk palca, inną metodę biometryczną, czy też kod PIN.

Jak uniknąć zagrożenia?

Urządzenia z Androidem są narażone na spore niebezpieczeństwo. Odwracanie skutków nierozważnego i pochopnego instalowania aplikacji na przykład w smartfonie może wiązać się z dużymi problemami. Dlatego Alior Bank poinformował klientów, jak bronić się przed potencjalnym zagrożeniem.

Po pierwsze, należy zawsze dokładnie sprawdzać aplikację jeszcze przed pobraniem. Zbyt niska ilość pobrań albo ocen użytkowników może świadczyć o tym, że jest ona podrobiona. Warto też unikać pobierania aplikacji, które nie pochodzą ze sklepu Google Play – inne źródła mogą posiadać szkodliwe oprogramowania.

Nie oznacza to jednocześnie, że nie jest możliwe natknięcie się na szkodliwe oprogramowanie w sklepie Google. Nawet ten system może się pomylić i dopuścić do pobierania coś niebezpiecznego. Zatem najlepiej jest zainstalować na urządzeniu oprogramowanie antywirusowe i reagować, gdy tylko cokolwiek wyda się niecodzienne.

Przykładem tu może być wspomniana sytuacja, gdy aplikacja prosi nas o podanie jakichś danych, gdy nie jest to uzasadnione. Najlepiej wówczas zadzwonić na infolinię swojego banku, gdzie konsultant pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i podpowie, jak postępować, by zapewnić swoim danym i pieniądzom bezpieczeństwo.


Źródła:
https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/bezpieczenstwo/nowe-zagrozenia.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Premie technologiczne od BGK już jesienią
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 lipca 2019

Premie technologiczne od BGK już jesienią

SMS Kredyt w Lendo Polska
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
27 grudnia 2019

SMS Kredyt w Lendo Polska

Biuro Terenowe ZUS w Przysusze
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Przysusze

Kredyt gotówkowy Sławno
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Sławno

PayPro – płatności odroczone
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 października 2019

PayPro – płatności odroczone

Bank Pekao w Pyrzycach
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Bank Pekao w Pyrzycach

Porównaj