VALINA – terminal płatniczy nowej generacji

VALINA – terminal płatniczy nowej generacji

author
Alicja Uzarowicz
31 października 2019

Już wkrótce na polskim rynku płatniczym pojawi się VALINA. Terminale płatnicze nowej generacji będą służyły do płatności samoobsługowych. Owoc współpracy Wordline oraz SIX Payment Services pozwala poza realizacją płatności łączyć się z zewnętrznymi, na przykład lojalnościowymi aplikacjami. I wszystko to  na jednym dotykowym ekranie.

VALINA, to najnowszy rodzaj terminala płatniczego, który jest w stanie obsłużyć płatności samoobsługowe. Dzięki współpracy spółek Wordline oraz SIX Payment Services rozwiązanie już wkrótce pojawi się w Polsce. Jakie funkcje i udogodnienia zawarto w projekcie terminala najnowszej generacji?

O funkcjonalności tego urządzenia możnaby bardzo wiele pisać. VALINA przerasta klasyczne terminale nie tylko w sferze realizacji transakcji płatniczych. Albowiem nowe urządzenie pozwala na łączenie się z zewnętrznymi aplikacjami, na przykład lojalnościowymi.

Swoistą wisienką na torcie w kontekście przydatności nowoczesnych terminali płatniczych jest wyposażenie urządzenia w jeden wygodny i dotykowy ekran. Urządzenie zaklasyfikowano jako terminal płatniczy „all-in-one” (wszystko w jednym) i ciężko się dziwić takiemu stwierdzeniu.

VALINA – samoobsługowy terminal płatniczy

W porównaniu do klasycznej wersji terminala płatniczego, który składa się z osobno czytnika kart i klawiatury, VALINA to jedno urządzenie. O niezwykłej funkcjonalności urządzenia świadczy chociażby fakt, iż jest ono w stanie, pomimo, a może właśnie dzięki swojej konstrukcji, przyjmować zarówno płatności zbliżeniowe, jak i te na PIN.

Taka opcja nie byłaby możliwa, gdyby nie certyfikat PayCert, który dopuścił wprowadzanie kodu PIN na ekranie dotykowym samoobsługowego terminala po raz pierwszy w historii. Ten dokument świadczy o bezpieczeństwie operacji płatniczych, jakie dokonywane będą z wykorzystaniem urządzeń VALINA.

Co więcej, terminal ten nie miałby sensu, gdyby twórcy nie dostosowali go do najaktualniejszego reżimu prawnego. Mówiąc precyzyjniej, urządzenie zostało zaprogramowane w sposób umożliwiający tak zwane silne uwierzytelnianie. Tego od terminali płatniczych wymaga bowiem dyrektywa PSD2 obowiązująca od 14 września 2019 roku.

Nie tylko płatności

Kolejnym świetnym pomysłem twórców najnowszego terminala płatniczego było oparcie jego funkcjonowania o system Android. Dzięki temu bowiem możliwe jest dodanie do terminala VALINA dodatkowych funkcji, które niekoniecznie związane są stricte z transakcjami płatniczymi.

Oznacza to, iż posiadacz takiego terminalu ma możliwość nadania VALINIE funkcji obsługujących proces zakupów, czy kuponów rabatowych. Dzięki temu to urządzenie może stanowić wielofunkcyjny ekran prowadzący użytkowników stopniowo od początku zakupu poprzez płatność do nawet realizacji zamówienia.

Jednak o świetności tego rozwiązania świadczą nie tylko systemowe nowinki, jakie udało się upchać do urządzenia. Twórcy zadbali również o jego wodo- i pyłoszczelność. VALINA nie ugnie się ponadto pod ciężarem uszkodzeń fizycznych będących efektem działania wandali.

Sama konstrukcja urządzenia pozwala zatem na jego zamontowanie w wielu miejscach, co ułatwi niewątpliwie zakupy osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. VALINA posiada także funkcję zwiększonego kontrastu oraz funkcjonalność głosową, które pomogą w płatności niewidomym i niedowidzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Kartuzy
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
19 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Kartuzy

Ile wyniosą podwyżki emerytur w 2018 roku ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 października 2017

Ile wyniosą podwyżki emerytur w 2018 roku ?

Kasa Stefczyka Nowa Sól
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Nowa Sól

Santander Bank Polska w Tomaszowie Lubelskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
24 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Tomaszowie Lubelskim

Kasa Stefczyka Wałbrzych
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 października 2020

Kasa Stefczyka Wałbrzych

Porównaj