Wakacje odczują także banki

Wakacje odczują także banki

author
Alicja Uzarowicz
08 lipca 2019

W okresie wakacyjnym Polacy mniej interesują się sprawami bankowymi. Nikt nie chce martwić się kwestiami finansowymi podczas urlopu. Efektem tego jest spadek indeksu PENGAB w czerwcu, który opisuje aktywność klientów banków i innych rynków. Jego obniżenie wskazuje, że dla wielu Polaków wakacje rozpoczęły się już w czerwcu.

Okres wakacyjny zawsze rządzi się swoimi prawami – politycy zdają się żyć we względnej zgodzie, rodacy są dla siebie bardziej życzliwi. Innymi słowy wakacje powodują rozluźnienie w wielu dziedzinach życia. Z tego względu między innymi banki także mają wakacje – klienci zaczną się nimi interesować dopiero na jesień.

Warto jednak zaznaczyć, iż zgodnie z prognozami firmy Kantar TNS, spadek aktywności konsumentów rynku bankowego w wakacje dotyczyć będzie w głównej mierze klientów indywidualnych. Klienci firmowi podczas wakacji niezmiennie będą zainteresowani kredytami zarówno na działalność obrotową jak i inwestycje.

Mniejsze zainteresowanie kredytami wśród klientów indywidualnych zostało jak co roku poprzedzone ich większą popularnością, jaką odnotowano w maju. Wówczas bardzo liczna grupa klientów rynku bankowego zaciągnęła zobowiązania mające sfinansować ich wakacje. Aktywność tych klientów będzie zatem niższa przez najbliższe trzy miesiące.

Wakacje? Nie dla firm

W niektórych przypadkach właściciele firm decydują się na wstrzymanie działalności, aby móc zapewnić urlop wszystkim pracownikom w tym samym czasie. Powoduje to, że ich aktywność kredytowa ulega zmniejszeniu w przynajmniej części okresu wakacji. Przedsiębiorcy, którzy postępują w ten sposób są jednak w mniejszości.

Dlatego w odniesieniu do wszystkich klientów biznesowych nie odnotowuje się spadku aktywności kredytowej w omawianym okresie. Ponadto nic nie wskazuje na to, aby rok bieżący znacząco różnił się od statystyk odnotowywanych w ciągu zeszłych lat.

W odniesieniu do przedsiębiorców nie występują raczej wahania sezonowe odnośnie aktywności kredytowej. Oznacza to, że klienci firmowi są skłonni do finansowania działalności kredytem oraz podejmowania nowych inwestycji w podobnym stopniu przez cały rok.

Młodzież nie chce kredytu w wakacje

Badanie, które przeprowadzili analitycy na najmłodszych konsumentach, wykazało, że w ciągu najbliższego roku to właśnie młodzi klienci indywidualni wykazują największą wolę oszczędzania. Wynika z tego, iż nie zamierzają oni zaciągać w tym okresie zobowiązań takich jak kredyt bankowy.

Potwierdzają to także inne badania z tego zakresu. Odnotowuje się bowiem coraz większe zainteresowanie samą bankowością mobilną, która ułatwia zarządzanie zgromadzonymi środkami. Jak wynika bowiem z raportu NetB@nk, już co czwarty Polak ma bank w swoim telefonie i regularnie z niego korzysta.

Niestety istnieją różne bariery, które pomimo zmniejszonego zainteresowania klientów kredytami a większego depozytami, nie pozwolą się bankom rozwijać w wakacje. Banki pożerają bowiem koszty inwestycyjne oraz te finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Projekty OZE zasili 1 mld zł od mBanku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 sierpnia 2019

Projekty OZE zasili 1 mld zł od mBanku

Ile kosztuje pralko-suszarka?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
22 czerwca 2019

Ile kosztuje pralko-suszarka?

Santander Bank Polska w Warce
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Warce

Biuro paszportowe w Gorlicach
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Gorlicach

Ubóstwo osób po 50-tce
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 października 2017

Ubóstwo osób po 50-tce

Deutsche Bank w Rudzie Śląskiej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2017

Deutsche Bank w Rudzie Śląskiej

Porównaj