Wakacyjne wydatki Polaków – badanie Provident

Wakacyjne wydatki Polaków – badanie Provident

author
Alicja Uzarowicz
24 czerwca 2019

Zgodnie z najnowszymi danymi firmy pożyczkowej Provident średni wydatek, jaki poniesie statystyczny Polak w związku z wyjazdem na wakacyjny urlop to 3 400 zł. Jest to jednocześnie o blisko 670 zł więcej niż w roku 2018. Polacy najczęściej na wakacyjne wydatki przeznaczą odłożone na ten cel oszczędności.

Badania odnośnie planów Polaków na wakacje jak również średniej kwoty, jaką zamierzają na ten cel przeznaczyć postanowiła przeprowadzić firma pożyczkowa Provident. Analizę przeprowadzono przed końcem roku szkolnego, który dla bardzo licznej grupy Polaków oznacza początek okresu wakacji letnich.

Według wyników badań Provident już 41 proc. respondentów zadeklarowało posiadanie planów na wakacje. 38 proc. badanych zaś przyznało, że tegoroczną przerwę w pracy spędzi w zamieszkiwanym mieście. Najrzadziej na wyjazd wakacyjny zdecydują się seniorzy, którzy w 69 proc. przyznali, że zostaną w domu na wakacje.

Znacznie chętniej na wakacje wyjadą osoby bezdzietne. Tylko 29 proc. nie planuje wyjeżdżać w trakcie urlopu. Może wydać się to zadziwiające ze względu na fakt, iż wolne od pracy kojarzy się z czasem spędzonym rodzinnie, na przykład podczas wyjazdu z dziećmi. W domu pozostanie w tym roku około 41 proc. rodziców na urlopie.

Dlaczego Polacy rezygnują z wakacji?

Najczęściej podawaną przez respondentów badania przyczyną rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego są finanse. W dalszej kolejności ankietowani zgłaszali, że nie wyjadą na wakacje bo nie dostaną urlopu. Powody te są jednak uzależnione od wieku respondentów. Jak z wiekiem zmienia się przyczyna pozostania w domu w wakacje?

"

Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Ten czynnik jest zdecydowane najważniejszy dla osób w wieku 40-59 lat. Aż 62 proc. osób z tej grupy wiekowej stwierdziło, że to brak funduszy jest dla nich największą przeszkodą

– wyjaśniła Karolina Łuczak z Provident Polska.

Co do ludzi młodych, ekspertka przyznała, że prawie 33 proc. młodych po prostu nie będzie miało wolnego w wakacje. Jest to związane choćby z szansą dla studentów na zdobycie doświadczenia zawodowego albo podreperowania swojego budżetu wykonywaniem różnych prac sezonowych. Jest to zatem świadoma rezygnacja z wolnego czasu w wakacje.

Provident sprawdził źródło finansowania wczasów

Wyjazdy wakacyjne potrafią dosyć mocno nadwyrężyć domowy budżet. Wczasy bowiem stają się coraz droższe. Średnia kwota, jaką respondenci planują na ten cel przeznaczyć w tym roku to około 3 396 zł, czyli prawie o 670 zł więcej niż w roku 2018. W tym ponad 4 000 zł przeznaczy statystyczny Polak w wieku 40-59 lat.

Nikogo nie zdziwi fakt, iż najmniejszy budżet, jaki na wakacje planują przeznaczyć Polacy charakteryzuje najmłodszą grupę respondentów, to jest 15 – 24 lata. Wśród tych osób średni budżet wakacyjny wyniesie 2 050 zł. Co więcej, 34 proc. najmłodszych wśród ankietowanych chce zamknąć się w kwocie 1 000 zł.

"

Większość Polaków finansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęściej są to środki zbierane przez okres krótszy niż pół roku. Natomiast co trzeci Polak jest w stanie pokryć wydatki na ten cel z bieżących dochodów. Tylko 5 proc. myśli o wzięciu pożyczki lub skorzystaniu z karty kredytowej

– wyjaśniła Karolina Łuczak.

Ekspertka dodała następnie, że Polaków charakteryzuje coraz większa przezorność względem wyjazdów wakacyjnych. Jako naród planujemy je z coraz większym wyprzedzeniem i staramy się jak najwcześniej zacząć gromadzenie swoich oszczędności na ten cel.

Dokąd i jak wyjadą Polacy?

Bezkonkurencyjnym liderem wśród destynacji wyjazdów wakacyjnych Polaków jest nasze polskie morze. Bałtyk przyciągnie w tym roku 37 proc. osób biorących udział w badaniu firmy Provident. Ciut mniej – 32 proc. – wczasowiczów wyjedzie za granicę. Tylko 15 proc. ankietowanych wybierze aktywny odpoczynek w polskich górach.

Jak Polacy zamierzają dotrzeć na wakacje? Zgodnie z danymi uzyskanymi w badaniu Provident w 61 proc. Polacy wybiorą własne auto. Na drugim miejscu znalazły się środki lokomocji zbiorowej, czyli pociągi, busy i samoloty z wynikiem 36 proc.

Może zdziwić jednak fakt, iż samochód jest najrzadziej wybieraną opcją przez najmłodszych jak i najstarszych ankietowanych – w obu przypadkach niecała połowa zdecyduje się na podróż autem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Lubrańcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2019

Bank Pekao w Lubrańcu

Nowe rachunki firmowe w PKO BP
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
27 czerwca 2016

Nowe rachunki firmowe w PKO BP

Jak nie dziedziczyć długów?
Blog
author
Dorota Cholewicka
21 października 2022

Jak nie dziedziczyć długów?

Kasa Stefczyka Chrzanów
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 października 2020

Kasa Stefczyka Chrzanów

Wyższe oprocentowanie lokat Inbanku
Wpisy
author
Patryk Byczek
12 listopada 2018

Wyższe oprocentowanie lokat Inbanku

Porównaj