Wpływy z PIT nadal na rekordowo wysokim poziomie

Wpływy z PIT nadal na rekordowo wysokim poziomie

author
Alicja Uzarowicz
06 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów postanowiło podsumować wielkość wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych zwanego popularnie podatkiem PIT. Tegoroczne dochody Skarbu Państwa z tego źródła są coraz wyższe.

Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi w najnowszym komunikacie Ministerstwa Finansów, wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT utrzymują rekordowo wysoki poziom od zeszłego roku. W 2018 roku bowiem do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu aż 110,8 mld zł.

Było to jednocześnie więcej o ponad 13 mld niż w roku 2017, jak również prawie o 33 mld zł więcej niż w 2014 roku. I chociaż ciężko jest w tym momencie określić, jak wysokie wpływy odnotuje budżet państwa z tego źródła w tym roku, to pewnym jest obecnie, że utrzymuje się tendencja wzrostowa.

Oznacza to, że podatek dochodowy od osób fizycznych staje się z roku na rok coraz ważniejszym źródłem dochodu państwa, jak również jednostek samorządu terytorialnego. Przez pierwsze 6 miesięcy roku pracodawcy odprowadzili już bowiem 57 mld zł.

Zerowy PIT dla młodych obniży klin podatkowy?

Coraz wyższe wpływy z PIT

Jednocześnie Ministerstwo poinformowało, że za argumentem, iż PIT dla państwowych finansów nabiera coraz większego znaczenia, przemawia jeszcze jeden fakt. Rośnie bowiem udział wpływów z PIT w Produkcie Krajowym Brutto (PKB). Jeszcze w roku 2014 było to tylko 4,5 proc. PKB wobec 5,2 proc. w zeszłym roku.

"

Wzrost wpływów z PIT to m.in. efekt uszczelniania systemu podatkowego w zakresie działalności gospodarczej, ale także bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Dzięki zwiększonym wpływom z PIT możliwe było m.in. wprowadzenie tzw. zerowego PIT dla młodych, a także zaproponowanie obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. […]. Dzięki temu pracownicy będą zarabiać więcej „na rękę”

– powiedział Tadeusz Kościński, wiceminister finansów, cytowany w komunikacie.

W dalszej części swojej wypowiedz wiceszef resortu finansów podkreślił, że poza działaniom w sferze większej ściągalności podatku PIT, Ministerstwo coraz intensywniej pracuje nad analogicznym podatkiem od osób prawnych, zwanego popularnie CITem.

Sejm i Senat za obniżeniem podatku PIT

Rosnące wpływy z PIT a zerowe i obniżone stawki

Zgodnie z wypowiedzią wiceministra finansów rosnące wpływy do budżetu z tytułu PIT pozwoliły na udostępnienie obywatelom kilku udogodnień podatkowych. Pierwszym z nich, które już obowiązuje jest zerowa stawka podatku PIT dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia.

Druga zmiana w formie ustawy obniżającej stawkę podatku z 18 do 17 proc. oczekuje jeszcze na podpis Prezydenta. Niższa stawka PIT obejmie dochody pracowników osiągnięte już od 1 października bieżącego roku.

"

Warto przypomnieć, że wzrost wpływów z PIT oznacza zarówno zwiększenie dochodów budżetu państwa, jak i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, które w poważnym zakresie partycypują we wpływach z tego podatku. W 2019 r. łączny udział JST we wpływach z PIT to 49,93%

– powiedział wiceminister Kościński, cytowany w komunikacie.

Ministerstwo Finansów odnotowuje wyższe wpływy z CIT

Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/w-2019-r-utrzymuja-sie-rekordowe-wplywy-z-pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ubezpieczenia komunikacyjne już dostępne w IKO
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 września 2019

Ubezpieczenia komunikacyjne już dostępne w IKO

mBank placówki w Gnieźnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Gnieźnie

Apple Pay PKO BP
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
02 października 2018

Apple Pay PKO BP

Nest Bank Radom
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2018

Nest Bank Radom

Kredyt konsolidacyjny Gorzów Wielkopolski
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
12 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Gorzów Wielkopolski

Kredyt gotówkowy Świecie
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Świecie

Porównaj