Najczęściej komentowane
Wymiana starych kotłów w Nowym Sączu
W swoim najnowszym komunikacie Bank Ochrony Środowiska poinformował o zawarciu porozumienia z gminą Nowy Sącz. Celem współpracy jest wymiana starych kotłów na nowe, dzięki czemu polepszy się jakość powietrza w mieście. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać ze specjalnej pożyczki na ten cel.
We wtorek 22 października Bank Ochrony Środowiska poinformował o zawiązaniu współpracy z Urzędem Miasta Nowy Sącz. Zawarte porozumienie ma na celu podjęcie inicjatyw na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Jednym z takich działań będzie wymiana starych pieców na nowe w domach mieszkańców miasta.
Specjalnie dla nowosądeczan przewidziano specjalne pożyczki na sfinansowanie właśnie tej wymiany. Tym samym mieszkańcy miasta zyskają możliwość zadbania o zdrowie swoje i swoich najwyższych nie obciążając nadmiernie swojego budżetu domowego.
Wymiana systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne i nowoczesne nie jest jednak jedynym działaniem, jakie podmioty podejmą w ramach swojego porozumienia. Współpraca zakłada bowiem również realizację projektów z zakresu termomodernizacji, jak i inicjatyw wypełniających rządowy program o nazwie „Czyste Powietrze”.
Bank Ochrony Środowiska – najważniejsze informacje
Sesje Elixir – Bank Ochrony Środowiska
Kontakt z Bankiem Ochrony Środowiska – infolinia
Wymiana starego ogrzewania na nowe z BOŚ Bankiem
W dalszej części komunikatu Bank Ochrony Środowiska postanowił uściślić, na jakie czynności będzie można przeznaczyć specjalną pożyczkę przewidzianą w ramach porozumienia z Urzędem Miasta Nowy Sącz. Nowosądeczanie będą mogli zatem wymienić stare, szkodliwe dla środowiska kotły grzewcze na nowe.
Nie jest jednak całkiem obojętne, jakie systemy zainstalują u siebie beneficjenci finansowania w ramach inicjatywy. Mają to być ekologiczne urządzenia gazowe albo olejowe. Jednocześnie pożyczką można opłacić demontaż starego kotła oraz montaż nowego urządzenia w jego miejsce. Dopuszczalne są również inne wydatki.
Należy wśród nich wyróżnić koszty związane z zakupem i montażem wewnętrznej instalacji ciepłej wody i centralnego ogrzewania, jak również budowę węzłów ciepła i podłączenie ich do sieci gazowych oraz ciepłowniczych.
Kolejnym i ostatnim rodzajem przedsięwzięcia, jakie można sfinansować za pomocą specjalnej pożyczki, jest zakup i montaż systemu odzysku ciepła, a także rekuperatorów, kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych. Ponadto mieszkańcy Nowego Sącza dzięki pożyczce zakupią i zamontują też pompy ciepła albo przydomowe wiatraki.
Współpraca BOŚ Banku i Miasta Nowy Sącz
Nawiązanie współpracy z gminą Nowy Sącz pokazuje w jaki sposób Bank Ochrony Środowiska współrealizuje rządowy program Czyste Powietrze. Dzięki naszej ofercie poszerzamy dostępność finansowania, które umożliwia podjęcie działań przyczyniających się jeszcze w większym stopniu do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych. W najbliższym czasie planujemy wspierać kolejne gminy w walce o czyste powietrze
– powiedział Bogusław Białowąs, prezes zarządu BOŚ Banku, cytowany w komunikacie,
Porozumienie pomiędzy gminą a Bankiem Ochrony Środowiska mające w przedmiocie poprawę jakości powietrza jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem w Polsce. Prezydent Nowego Sącza podkreślił swoje zadowolenie z zaprezentowania mieszkańcom miasta oferty finansowej dobrze dobranej do ich potrzeb.
W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy szereg rozmów na temat wsparcia mieszkańców przez Bank Ochrony Środowiska. Wierzę, że ta współpraca jest krokiem naprzód w kierunku ograniczenia niskiej emisji w naszym mieście
– powiedział Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza, cytowany w komunikacie.
Źródła:
https://www.bosbank.pl/files/file_358/Umowa-o-wspolpracy-z-Gmina-Nowy-Sacz_informacja-prasowa_17102019-ost.pdf?fbclid=IwAR1jdEgrOthbEh7xFwxJL9mgJ9GuJKPHO4rng9gagui6sqJ45omAniQBzYo
Dodaj komentarz