Wynagrodzenie wśród najlepszych czynników motywacyjnych

Wynagrodzenie wśród najlepszych czynników motywacyjnych

author
Alicja Uzarowicz
18 lutego 2020

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup, wynagrodzenie to jeden z ważniejszych czynników, który pozwala na zmotywowanie pracownika do pozostania u dotychczasowego pracodawcy. Jak jeszcze sprawić, by dobry pracownik nie „uciekł” do kogoś innego?

Wyższe wynagrodzenie, to jeden z lepszych motywatorów dla pracowników do pozostania u dotychczasowego pracodawcy. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego wśród sześciu grup wiekowych pracowników przez ManpowerGroup. Dlaczego takie badania są ważne w ramach obecnego rynku pracy?

Już dawno skończyły się czasy, kiedy pracownicy wiążą swoje losy i karierę z jednym pracodawcom. Standardem stało się już bowiem zmienianie miejsca pracy co kilka lat. Pracodawcom zależy zaś na tym, by dobrzy pracownicy pozostali z nimi jak najdłużej. Jakie są czynniki pozapłacowe, które pomogą w utrzymaniu dobrej kadry w firmie?

Wśród nich należy wysoko wymienić możliwość realizacji ciekawych i wymagających przedsięwzięć. Dają one pracownikowi poczucie, że jego praca jest potrzebna i nagradzana. Co więcej, spore znaczenie ma także elastyczny czas pracy, który pozwala na osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

Fot. ManpowerGroup

 

Chcesz zatrzymać pracownika? Zaproponuj wyższe wynagrodzenie

Współcześnie nie każdy Polak kwalifikuje się do różnych dotacji i dodatków, które oferuje państwo. Nie da się jednak ukryć, że jednocześnie dosyć szybko rosną ceny wielu przedmiotów, jak i nieruchomości. Dlatego aż pięciu na sześciu pracowników przyznaje, że wyższe wynagrodzenie przekonałoby ich do wstrzymania się ze zmianą pracy.

Pracodawcy w obliczu obecnego rynku pracy starają się jak mogą, by najlepszych pracowników zatrzymać jak najdłużej. W zależności od grupy wiekowej, jaką reprezentuje dany pracownik, należy stosować inne czynniki motywacyjne, choć to właśnie wynagrodzenie przoduje w kontekście skuteczności.

Poza wyższą pensją niemniej ważne są również czynniki takie jak możliwość pracy z domu, elastyczne godziny pracy, jak i atmosfera, jaka panuje w miejscu pracy. Pracownik chętniej zostanie w firmie mającej zgrany i dobrze współpracujący zespół oraz miłe dla oka i funkcjonalne miejsce pracy.

Wynagrodzenie ważne, ale inne czynniki też mają znaczenie

"

Choć dane dotyczą preferencji pracowników w ujęciu globalnym, to możemy je również odnieść do polskiego rynku pracy. Nad Wisłą również obserwujemy analogiczny trend, gdzie wynagrodzenie okazuje się kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu w organizacji

– powiedziała Agnieszka Krzemień z ManpowerGroup.

Są oczywiście osoby, dla których pensja nie ma aż takiego znaczenia. Tutaj w grę wchodzą motywatory pozapłacowe, takie jak możliwość realizacji ciekawych i wymagających zadań. Dają one pracownikowi poczucie spełnienia oraz tego, że ich praca jest nagradzana. Nie należy ponadto lekceważyć słownej pochwały.

Co więcej, od współczesnego pracodawcy pracownicy często oczekują prospektu rozwoju ich umiejętności. Zatem ważnym motywatorem mogą stać się tutaj wszelkie szkolenia i treningi. Działają one zdecydowanie lepiej, niż materialne benefity w postaci służbowego telefonu czy samochodu.

"

Wytyczanie ścieżek karier to tylko jedno z rozwiązań ukierunkowanych na budowanie z pracownikiem perspektywy zawodowej wewnątrz organizacji. Pracodawcy dostrzegają, jak istotne jest rozwijanie kultury ciągłego uczenia się i stawiania na samodzielność pracowników w zakresie otwierania się na inne możliwości, szukania we własnym zakresie opcji na wymianę doświadczeń z innymi pracownikami, podejmowania się zadań, które rozwijają ich umiejętności

– dodała Agnieszka Krzemień.


Źródła:
http://biuroprasowe.manpowergroup.pl/86136-jak-zatrzymac-w-firmie-talenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Zduńska Wola
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
07 lutego 2019

Szybkie pożyczki Zduńska Wola

AlfaKredyt – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 listopada 2019

AlfaKredyt – kolejna pożyczka

Ilu Polaków odwiedza rocznie sklepy Ikea?
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
17 października 2018

Ilu Polaków odwiedza rocznie sklepy Ikea?

Alior Bank w Goleniowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019

Alior Bank w Goleniowie

Porównaj