Wyższa składka zdrowotna dla osób, które nie szczepią dzieci?

Wyższa składka zdrowotna dla osób, które nie szczepią dzieci?

author
07 grudnia 2018

Lekarze i prawnicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Prawa Medycznego postulują o wyższą składkę zdrowotną dla rodziców zaniedbujących obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Ministerstwo Zdrowia zapowiada pracę nad nowelizacja ustawy sprzed 10 lat dotyczącą praw i obowiązków pacjentów.

7. Ogólnopolski Kongres Prawa Medycznego

We wtorek rozpoczął się w Krakowie 7. Ogólnopolski Kongres Prawa Medycznego z udziałem ponad 250 uczestników. Przygotowali oni pismo, w którym zawarli postulat wprowadzenia wyższej składki ubezpieczenia zdrowotnego dla tych, którzy zaniedbują obowiązek wykonania szczepienia ochronnego swojego dziecka.

Pismo to, złożono na ręce Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, a następnie przekazano także Ministrowi Zdrowia, Łukaszowi Szumowskiemu.

Odmowa korzystania z obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci jest świadomym zwiększeniem ryzyka określonych chorób zakaźnych i ich powikłań. Ten, kto się na to decyduje, powinien naszym zdaniem ponosić tego konsekwencje, ponieważ trzeba liczyć się ze zwiększeniem wydatków na leczenie chorób finansowane ze środków publicznych” – mówił PAP dr Marcin Mikos z Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego.

Według prawników składka dla takich osób powinna być wyższa o około 3% i wynosić blisko 12%.  Takie rozwiązanie pozostaje w zgodzie z konstytucyjnym prawem obywateli do równego korzystania z dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Szczepienia chronią wszystkich

Pismo kierowane przez Towarzystwo Prawa Medycznego do Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta zawierało argumentację “zaniechanie obowiązkowych szczepień ochronnych jest nie tylko sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną, ale także z obowiązkiem prawnym“.

W ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest nałożony obowiązek poddawania się sczepieniom ochronnym na wskazane choroby.  Służy to nie tylko zapewnieniu zdrowia i ochrony osobom przyjmującym szczepienie ale i otoczeniu.

Podczas kongresu podejmowane były także inne zagadnienia, takie jak relacje lekarz-pacjent i działalność specjalnych wydziałów ds. błędów medycznych utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2018-12-09 19:25:44

Żenada

Krystyna Nowak
Krystyna Nowak
2018-12-09 13:02:55

Przestałam szczepić dzieci i nie korzystamy ze świadczeń medycznych, które mówiąc wprost trują ludzi.

Szymon
Szymon
2018-12-09 12:51:00

Gdyby wziąć pod uwagę jakość usług jaką można otrzymać za składkę to nfz powinien jeszcze ludziom dopłacać.

Nn
Nn
2018-12-09 12:30:00

Wyższe składki dla palących, alkoholików, narkomanów i osób z otyłością. Świadomie narażają budżet Państwa na koszty

Kaśka Kowalska
Kaśka Kowalska
2018-12-09 05:18:23

Wyższe składki chcą, a jak pacjent idzie do lekarza to skierowania na żadne badania nie dostanie, tylko antybiotyki w ciemno zapisuje, które nie pomagają. Trzeba prywatnie iść do lekarza, bo na NFZ nie wyylecza A jeszcze zaszkodza

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Zero Ciążenia w BZ WBK
Pod Lupą
author
28 marca 2017

Kredyt gotówkowy Zero Ciążenia w BZ WBK

Santander Consumer Bank Krosno
Oddziały
author
02 lipca 2021

Santander Consumer Bank Krosno

Kredyt konsolidacyjny Gniezno
Kredyty miasta
author
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Gniezno

Lombardy w Płocku
Lombardy
author
21 marca 2022

Lombardy w Płocku

Pożyczki bez zaświadczeń Morąg
Pożyczki miasta
author
08 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Morąg

Kredyt samochodowy Mikołów
Kredyty miasta
author
22 listopada 2017

Kredyt samochodowy Mikołów