Polacy o zakazie handlu – badania PAYBACK

Polacy o zakazie handlu – badania PAYBACK

author
Alicja Uzarowicz
20 czerwca 2019

Badanie PAYBACK Opinion Poll miało na celu wykazanie stosunku Polaków do budzącego wiele kontrowersji zakazu handlu w niedzielę. Jak się okazuje, prawne rozwiązanie tego rodzaju ma licznych zwolenników, jak i bardzo dużo przeciwników.  Wynik badania pokazuje między innymi, w jaki sposób zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków po ograniczeniu handlu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę nie przeszedł w Polsce bez echa. Do dziś ma on tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czy Polakom w większości odpowiada taka regulacja, czy też prawo to powinno zostać zmienione? Takie pytania postanowiła zadać naszym rodakom firma Payback. Efektem tejże pracy jest raport Payback Opinion Poll.

Co ciekawe, chociaż Polacy na każdym kroku narzekają na to, że nie mogą zrobić zakupów w niedzielę, to jednak zamknięcie sklepów w pierwsze niedziele miesiąca nie jest już dużym utrudnieniem. Takie stanowisko zaprezentowało 60 proc. ankietowanych w badaniu.

Ponadto już około 33 proc. Polaków zadeklarowało robienie zakupów w różne inne dni tygodnia. Prawie co czwarty respondent przyznał z kolei, że zakupy w niedzielę robił, ale już się od tego po prostu odzwyczaił. Nie zmienia to faktu, iż większa część Polaków obawia się wyeliminowania wszystkich handlowych niedziel z kalendarza w przyszłym roku.

Zakaz handlu w każdą niedzielę

Już 60 proc. ankietowanych jest przeciwnych wprowadzenia zakazu handlu w każdą niedzielę w kalendarzu, co planuje zrobić rząd już od roku 2020. Jakie obawy najczęściej zgłaszają Ci przeciwnicy?

W 34 proc. są zgodni, że takie rozwiązanie może naruszyć stan gospodarki w Polsce. Ponadto ich zdaniem wpłynęłoby to źle na interes pracowników i konsumentów. Kolejna grupa 26 proc. uznała wprowadzenie takiego prawa za duże utrudnienie. Tylko co trzeci Polak przyznaje, że całkowite zakazanie handlu jest krokiem w dobrą stronę.

Rynek e-commerce przy zakazie handlu

W sytuacji, w której sklepy są zamknięte w niedzielę, naturalnym rozwiązaniem wydaje się być handel online. Co ciekawe, wcale nie wpływa to mocno na decyzję Polaków o przeniesieniu swoich zakupów do Internetu. Tylko 4 proc. osób biorących udział w badaniu przyznało, że zakaz ten zachęcił ich do zakupów spożywczych przez Internet.

Znaczna część respondentów dodatkowo przyznaje, że ma wiele obaw przed kupowaniem żywności w Internecie. Najczęściej podawana jest jedna z trzech przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, Polakom w Internecie brakuje możliwości samodzielnego wybrania i ocenienia jakości danego produktu.

Tę obawę zgłasza aż 65 proc. ankietowanych. Drugi powód wynika z braku wiedzy o tym, w jaki sposób sklep doręczy zamówioną żywność. Budzi to niepewność 15 proc. Polaków.

Ostatni najczęściej przytaczany powód związany jest z faktem, iż nie mamy możliwości wyboru i sprawdzenia przed zakupem terminu przydatności do spożycia. Taki stan rzeczy powstrzymuje przed kupowaniem żywności online 12 proc. respondentów badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Артур
Артур
2020-05-18 17:45:42

+79876511645

Podobne artykuły

Chatbot mFinanse już dostępny
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 stycznia 2020

Chatbot mFinanse już dostępny

NOTUS Finanse – oddział w Kętrzynie
Wpisy
author
Patryk Byczek
21 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Kętrzynie

Kredyt gotówkowy Jelenia Góra
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Jelenia Góra

Ile zarabia hydrolog?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
27 grudnia 2019

Ile zarabia hydrolog?

Zysk Euro Banku w 2018
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 marca 2019

Zysk Euro Banku w 2018

Porównaj