Zasady odpowiedzialnej bankowości ONZ z Grupą Santander

Zasady odpowiedzialnej bankowości ONZ z Grupą Santander

author
Alicja Uzarowicz
24 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska informuje, że Grupa Santander została uznana przez Dow Jones Sustainability Index 2019 za najbardziej zrównoważony bank. Dzięki temu Grupa stała się sygnatariuszem i założycielem zasad odpowiedzialnej bankowości ONZ (UNEP FI Responsible Banking Principles), które ogłoszono 22 września w Nowym Jorku.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Santander Bank Polska, Grupa Santander miała zaszczytny status założyciela i sygnatariusza zasad odpowiedzialnej bankowości ONZ (UNEP FI Responsible Banking Principles). Dokument został ogłoszony 22 września w głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Jednym z powodów, dla którego właśnie Grupę Santander zaproszono do współtworzenia swoistego drogowskazu dla banków całego świata, jest zapewne fakt uzyskania przez nią tytułu najbardziej zrównoważonego banku świata. I to nie przez byle jaki wskaźnik, bo Dow Jones Sustainability Index 2019.

"

Odpowiedzialna bankowość jest głęboko zakorzeniona w strategii całej Grupy Santander. Rozumiemy przez nią odpowiedzialność wobec osób, z którymi wchodzimy w relacje jako bank – naszych klientów, pracowników, akcjonariuszy i społeczności, w których działamy

– powiedział Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska, cytowany w komunikacie.

Zasady odpowiedzialnej bankowości ONZ

W dalszej części swojej wypowiedzi prezes Santander Bank Polska podkreślił znaczenie zaufania, jakim bank darzą klienci oraz tego, jak łatwo je stracić. Ekspert przyznaje, że ambicją jego banku jest kreowanie trendów i świecenie przykładem dla innych banków pod względem odpowiedzialnej bankowości.

Michał Gajewski jako przykład zaangażowania w odpowiedzialną bankowość podał ponadto liczne inicjatywy. Ich podejmowanie odbywa się zarówno na poziomie Grupy Santander, jak również Santander Bank Polska. Ich celem jest przede wszystkim stawianie jeszcze wyżej poprzeczki odnośnie zarządzania, relacji z klientem oraz prezentowania wyników działania.

Jednak prawdopodobnie najważniejszą z nich jest właśnie udział przy tworzeniu oraz uczestnictwo w zasadach odpowiedzialnej bankowości ONZ. Prezes Santander Bank Polska dodał wyraził przekonanie o pozytywnym i znacznym wpływie przygotowanego dokumentu na wzrost odpowiedzialności i zrównoważenia banków całego świata.

UNEP FI Responsible Banking Principles

Dokument, który powstał przy współpracy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Grupy Santander i 29 innych instytucji finansowych ma stanowić standard dla bankowości. Oznacza to, iż ambicją banków całego świata powinno być dążenie do rozwoju w sposób zgodny z Zasadami ONZ.

Poza wyjaśnieniem, na czym polega zrównoważony rozwój, standardy pozwalają na zrozumienie, w jakich sferach i w jakim stopniu bank może wpływać na społeczeństwo. Co więcej, brzmienie zasad odpowiedzialnej bankowości ONZ jest spójne zarówno z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jak i Porozumieniem Paryskim.

Ten drugi dokument dotyczy neutralności klimatycznej i powstał w 2015 roku. Zaś wszystkie organizacje, które podpiszą zasady odpowiedzialnej bankowości ONZ zobowiązują się tym samym do przestrzegania zawartych w dokumencie standardów. A zrobiło to już ponad 100 instytucji finansowych z całego świata.


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/463096/grupa-santander-wspoltworca-i-sygnatariuszem-zasad-odpowiedzialnej-ban?fbclid=IwAR1URrHZJvMMlXYFAWa7C3Oc3LsGYL2c6cd1Nyo44bdK1Xu9Hzyt90Ucim8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

E-gwarancja w Banku Millennium
Aktualności
author
Aneta Jankowska
19 czerwca 2018

E-gwarancja w Banku Millennium

Promocja: „2,7% na Lokacie Bezkompromisowej” w BGŻOptima
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 lutego 2019

Promocja: „2,7% na Lokacie Bezkompromisowej” w BGŻOptima

Cyfrowa windykacja od BNP Paribas i Lleida.net
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 października 2019

Cyfrowa windykacja od BNP Paribas i Lleida.net

Ranking darmowych pożyczek – maj 2016
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
03 maja 2016

Ranking darmowych pożyczek – maj 2016

Wydatki Polaków a zakaz handlu w niedzielę
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 marca 2019

Wydatki Polaków a zakaz handlu w niedzielę

Porównaj