Prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych pod ochroną Rzecznika MŚP

Prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych pod ochroną Rzecznika MŚP

author
Alicja Uzarowicz
13 stycznia 2020

W swoim najnowszym komunikacie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zadeklarował stawanie w obronie praw właścicielek firm w Polsce. Organ zamierza chronić w szczególności prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Swoje postanowienie Rzecznik uargumentował tym, że kobiety są nękane za konieczność balansowania pomiędzy wychowywaniem dzieci i prowadzeniem własnej firmy.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, organ zadeklarował chronić prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych, jakie przysługuje kobietom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Tego rodzaju działanie stanowi odpowiedź na protestujące 8 stycznia kobiety.

Polskie biznesmenki postanowiły walczyć o swoje prawa przed siedzibami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zdaniem walka o swoje prawa wynika z nękania ich tylko z powodu podjęcia próby połączenia życia prywatnego – wychowywania dzieci – z prowadzeniem swoich firm. Jakie działanie Zakładu spotkało się z takim odzewem?

Mimo faktu, iż protestujące kobiety nie złamały obowiązującego w Polsce prawa, ich prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych zostało bardzo dotkliwie naruszone. Zakład wymógł na kobietach zwrot zdaniem ZUS nienależnie pobranych świadczeń z tych tytułów wraz z odsetkami.

Prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych dla biznesmenek

W swoim komunikacie tak krzywdzące działanie ZUS Rzecznik MŚP uzasadnia tylko w jeden sposób. Powód nadgorliwości urzędników ma wynikać z rosnącej dziury w finansach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Odbieranie ludziom wypłaconych świadczeń zdecydowanie nie powinno stanowić formy poszukiwania brakujących środków.

"

Jeżeli nawet są w tej grupie kobiety, które zarejestrowały i prowadziły działalność gospodarczą po to by w przyszłości zapewnić utrzymanie swoim dzieciom; które płaciły dobrowolne składki chorobowe, aby po urodzeniu dziecka móc skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w wymiarze adekwatnym do uiszczanych wcześniej składek – to należy im dać medal za przedsiębiorczość i odpowiedzialne macierzyństwo, zamiast nękać kontrolami i egzekucjami niczym oszustów skarbowych

– powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, cytowany w komunikacie.

Jak dodał Adam Abramowicz w dalszej części swojej wypowiedzi, jako Rzecznik MŚP ma on obowiązek interwencji w sytuacjach, gdy organy administracji publicznej nadmiernie wykorzystują swoją władzę. Swoje działania Rzecznik kieruje bezpośrednio, w konkretnych przypadkach. Jednym z nich jest sprawa Anny Dardzyńskiej.

Historia poszkodowanej biznesmenki

Anna Dardzyńska od 2013 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Pruszczu Gdańskim. Rodzajem działalności, jaki cechuje jej firmę, jest sklep internetowy z ubraniami. I chociaż może brzmieć to całkiem, gdyż jej praca nie wymaga wychodzenia z domu, to pozory zdecydowanie mylą.

Do mnogich obowiązków właścicielki przedsiębiorstwa należy przyjmowanie i wysyłanie zamówień. Kobieta samodzielnie dba ponadto o osobisty kontakt z klientem, jak i rozplanowanie dostaw do sklepów i klientów detalicznych. W październiku zeszłego roku przedsiębiorczyni postanowią zgłosić się o pomoc do Rzecznika MŚP w sprawie decyzji, jaką otrzymała z ZUS.

Zakład miał cofnąć jej prawo do zasiłku opiekuńczego z funduszu chorobowego oraz wymusić zwrot niesłusznie zdaniem organu pobranego świadczenia. Warto podkreślić, że od początku istnienia swojej działalności kobieta odprowadzała należne składki. Dodatkowo w latach 2016-2018 pani Anna przebywała na zwolnieniu zdrowotnym z powodu choroby dwójki urodzonych w między czasie dzieci.

Co więcej, ZUS wydał stosowne oświadczenie oraz przyznał Annie Dardzyńskiej rzeczony zasiłek opiekuńczy. Zachowanie urzędu zdaje się realizować przysłowie „kto daje i zabiera…”. Ta historia opisuje sytuację wielu kobiet, które nagle znalazły się w bardzo niepewnej sytuacji z winy wadliwej administracji. Zdecydowanie uzasadnia to interwencję Rzecznika, która pomoże ochronić prawo do zasiłków macierzyńskich i chorobowych.


Źródła:
https://rzecznikmsp.gov.pl/rzecznik-msp-deklaruje-stac-na-strazy-prawa-wlascicielek-firm-do-zasilkow-macierzynskich-i-chorobowych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Krapkowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019

Alior Bank w Krapkowicach

Promocja: „InPost InLove”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

Promocja: „InPost InLove”

Ruszyła kolejna edycja „Klasy”
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 lutego 2020

Ruszyła kolejna edycja „Klasy”

Bank Pekao we Włocławku
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao we Włocławku

NOTUS Finanse – oddział w Zielonej Górze
Wpisy
author
Patryk Byczek
03 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Zielonej Górze

Revolut na pomoc płonącej Australii
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 stycznia 2020

Revolut na pomoc płonącej Australii

Porównaj