Najczęściej komentowane
Czy nastąpią zmiany w prawie zamówień publicznych?
Ideą zamówień publicznych jest delegowanie części działalności organów państwowych odpłatnie na rzecz prywatnych przedsiębiorców. Jak poinformowała Jadwiga Emilewicz, Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, projekt zmian w tejże gałęzi prawa został przekazany do rozpatrzenia przez rząd.
Poza reformą ustawy antylichwiarskiej, w planach rządu na najbliższy czas znalazło się miejsce także na stworzenie projektu zmian w Prawie zamówień publicznych (PZP). Projekt zaakceptował już Stały Komitet Rady Ministrów. Zgodnie z informacją przekazaną przez ministrę Jadwigę Emilewicz, dokument oczekuje aktualnie na opinię rządu.
System zamówień publicznych z roku na rok staje się coraz mniej konkurencyjny. Jeszcze w 2017 roku do przetargu średnio stawały niespełna 2,5 firmy. W ubiegłym roku – już tylko 2,19. W efekcie system finansowany z ogromnych pieniędzy publicznych jest swoistym klubem dla wybranych
– umotywowała zmiany w prawie Jadwiga Emilewicz, Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
Ministra przytoczyła również ważne liczby w swojej wypowiedzi. Wynika z nich, że w latach 2017 i 2018 w ramach systemu zamówień publicznych wydano blisko 10 proc. polskiego PKB, czyli odpowiednio 163,2 mld zł i 202 mld zł. Zdaniem ministry Emilewicz intencją zmian jest zwiększenie efektywności wydatkowania tych środków.
Poza celami typu „wzmocnienie polskich firm”, „wzmacniania innowacyjności gospodarki w Polsce” czy „pomoc w osiąganiu celów gospodarczych i społecznych” jest jeszcze jedna ważna przyczyna zmian z PZP przytoczona przez ministrę Emilewicz.
Nieczytelność prawa zamówień publicznych
Prawo w każdym przypadku powinno być jak najbardziej jasne i zrozumiałe oraz konkretne. Resort przedsiębiorczości przygotował projekt zmian w PZP także z powodu faktu, iż ta gałąź prawa z Polsce nie spełnia obecnie wymogu czytelności. Swój udział w tym procederze miały liczne nowelizacje przepisów.
Obecne przepisy skupione są przede wszystkim na procedurze wyboru wykonawcy, zapomina się w nich natomiast o pozostałych etapach zamówienia. Sięgnęliśmy więc po najlepsze praktyki zakupowe w biznesie po to, by przetarg nie był już celem samym w sobie. Przygotowanie projektu nowego PZP poprzedziły konsultacje ogólnej koncepcji zmian
– zauważyła ministra Jadwiga Emilewicz.
Wspomniane przez szefową resortu przedsiębiorczości i technologii zakończyły się pomyślnie. Ministra wyjaśniła, że z aprobatą spotkała się większość proponowanych zmian, sama ich koncepcja jak i fakt poddania ich wcześniejszej konsultacji.
Efektywność zamówień publicznych
Marek Niedużak pełniący funkcję wiceministra w resorcie przedsiębiorczości jako naczelny cel nowelizacji prawa zamówień publicznych wskazał zwiększenie efektywności, jaką osiąga system zamówień publicznych. Naturalnym następstwem tego wzrostu ma być lepsza konkurencyjność i atrakcyjność tegoż rynku.
Żeby zrealizować nasz cel, bardzo długo rozmawialiśmy z rynkiem, zarówno na etapie koncepcji nowego prawa, jak i samego procesu legislacyjnego. Dzięki temu wnikliwie zdiagnozowaliśmy jego problemy. Uproszczenie procedur i wyrównanie pozycji stron to założenia, które przyświecały nam przy pracy nad projektem
– wyjaśnił Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Zdaniem wiceministra wprowadzenie zmian zawartych w projekcie może spowodować oszczędności u zamawiającego, czyli organu publicznego rzędu 30 proc. obecnie ponoszonych wydatków.
Jakie problemy ma rozwiązać nowelizacja?
W komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wymieniono najważniejsze bolączki systemu zamówień publicznych, które rozwiązać ma przyjęcie projektu zmian w PZP. Są to na przykład zwiększenie udziału firm z sektora MŚP w tymże systemie, czy wyrównanie pozycji zamawiającego i wykonawcy.
Reforma ma również doprowadzić do zwiększenia zainteresowania zamówieniami publicznymi. Dla przykładu wskazano, że w 2017 r. już ok. 43 proc. postępowań otrzymało tylko jedną ofertę od firm. Zmiany zwalczą również wybór rozwiązania najtańszego kosztem tego droższego, ale najefektywniejszego.
W komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości zauważono ponadto, że organy administracji publicznej koncentrują się na wymogach prawnych i formalnych zamiast starać się wybrać produkt czy usługę o najlepszej jakości. Zmianie powinno ulec również prawo procesowe i sądowe z zakresu zamówień publicznych.
Źródła:
https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci/archiwalne/projekt-nowelizacji-ustawy-prawo-zamowien-publicznych-zostal-skierowany-do-uzgodnien-i-konsultacji
https://uzp.bip.gov.pl/projekty-ustaw/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-prawo-zamowien-publicznych-oraz-o-zmianie-niektorych-innych-ustaw-z-dnia-19-01-2016-r-zostal-skierowany-do-uzgodnien-i-konsultacji.html
Dodaj komentarz