Zniżki i ulgi dla emerytów
Emerytom coraz ciężej żyje się w Polsce. Mimo obietnic wyborczych żaden z kolejnych Rządów nie zrealizował swych planów finansowego wsparcia seniorów.
Ceny produktów i usług wciąż wzrastają – a wysokość polskich emerytur nieustannie taka sama. Płonną nadzieją na polepszenie tej sytuacji miały być rządowe pomysły emeryckich dodatków 500+ oraz całkowitej refundacji leków dla seniorów. Oba te projekty ostatecznie zostały oddalone.
Na całe szczęście istnieją specjalne zniżki i ulgi dla emerytów, dzięki którym będą oni choć w części zaspokoić swoje potrzeby i zmniejszyć comiesięczne wydatki.
Tańsza komunikacja
Seniorzy mogą korzystać z tańszych przejazdów PKS-ami oraz pojazdami komunikacji miejskiej.
W zależności od miasta zniżki te mogą być różne – to władze lokalne mają decydujący głos w sprawie ustalenia wysokości ulg dla seniorów.
Dodatkowo warto wspomnieć, że w większości miast osoby, które ukończyły 70 lat, mogą korzystać z komunikacji miejskiej całkowicie za darmo.
Ulgi w pociągach
W zależności od przewoźnika emeryci mogą liczyć na specjalne zniżki podczas podróży pociągiem.
PKP Intercity oferuje „Bilet dla Seniora”, dający 30% zniżki każdemu, kto ukończył 60 lat.
Przewozy Regionalne także wprowadziły specjalne ulgi dla seniorów. Emeryci, którzy skończyli 60 lat, mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą w wysokości 37%. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.
Ulga emerycka nie dotyczy natomiast przejazdów pociągami EuroCity.
Obiekty kulturalne
Także muzea państwowe mają obowiązek wprowadzenia ulgowych biletów dla dla rencistów i emerytów.
Zasady sprzedaży seniorskich biletów placówki ustalają indywidualnie, tak więc wysokość zniżki w każdej z nich może być różna.
Większość teatrów, kin, galerii, ogrodów zoologicznych i skansenów także udziela zniżek emerytom. Wystarczy spytać o nie podczas kupowania biletu.
Tańsze loty
Zdecydowana większość linii lotniczych oferuje ulgi na przeloty dla pasażerów po 60. roku życia.
Wysokość zniżki ustalana jest indywidualnie przez wszystkie linie lotnicze i przeciętnie plasuje się na poziomie 10-20%.
Ulga na podatek od psa
Osoby, które ukończyły 65 lat, są zwolnione z opłacania miejskiego podatku za posiadanie psa.
Opłata ta występuje w większość powiatów na terenie Polski i ma różne kwoty.
Przykładowo dla województwa pomorskiego mieszkańcy Wejherowa muszą płacić za swojego czworonoga 75 złotych rocznie. Opłata ta wynosi jednak 0 złotych w Gdańsku.
Zniżka na sprzęt specjalistyczny
Emeryci, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, a także seniorzy o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu, mogą liczyć na specjalne zniżki podczas zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, wózków inwalidzkich, motorowerów, motocykli, a nawet samochodów osobowych.
Mają oni prawo do zwolnienie z obowiązku płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Paszport za mniej
Emeryci i renciści mogą liczyć na 50% ulgę od opłaty za wyrobienie paszportu.
Dzięki tej zniżce za wydanie paszportu zapłacą oni tylko 70, a nie tak, jak pozostali – 140 złotych.
Ulgi na rocznym zeznaniu podatkowym
Emeryci mają prawo do skorzystania ze specjalnych ulg podatkowych.
Bonifikaty te dotyczą przede wszystkim kosztów, jakie seniorzy z orzeczeniem o niepełnosprawności ponieśli tytułem kupna leków, sprzętów leczniczych i opłacenia zabiegów rehabilitacyjnych.
Pozostałe ulgi podatkowe dla tej grupy obywateli obejmują koszty:
-
przystosowania mieszkania do celów niepełnosprawności;
-
domowej pomocy pielęgniarskiej;
-
utrzymania i dostosowania samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych;
-
transportu osób niepełnosprawnych na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne;
-
utrzymania psa asystującego.
Darmowy abonament RTV
Renciści, niepełnosprawni oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury o wysokości nie przekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, mają prawo do korzystania z darmowego abonamentu RTV.
Aby nie płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego należy złożyć odpowiednie oświadczenie w najbliższym, właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie pocztowym.
Deputaty węglowe dla emerytowanych górników
Górnicy na emeryturze lub rencie mają prawo do otrzymana deputatów, czyli pienięznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla.
Seniorzy otrzymają dpecjalny ekwiwalent pieniężny o wartości równej 2,5-3 ton węgla.
Taniej w aptece
Choć obecny Rząd wycofał się z pomysłu całkowitej refundacji leków dla emerytów, na polskim rynku działają apteki, które oferują specjalne rabaty dla emerytów.
Warto więc przed wykupieniem recepty dowiedzieć się, gdzie w naszym mieście działają apteki, które udzielają specjalnych zniżek seniorskich.
Pieniądze dla stulatków
Na dodatkowe wsparcie pieniężne mogą liczyć emeryci, którzy ukończyły setny rok życia.
Wysokość państwowego świadczenia honorowego wynosi obecnie około 3.400 zł brutto co miesiąc i jest ono wypłacane dożywotnio.
Warto również dodać, że świadczenie to mogą otrzymać wszyscy 100-latkowie – także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i nie pobierają emerytury, ani renty.
Wszystkie komentarze
Czy inwalidzi wojskowi w wieku 65+ muszą opłacać abonament telewizji kablowej, np UPC?
Dodaj komentarz