Zobacz najpopularniejsze kierunki studiów 2018/2019

Zobacz najpopularniejsze kierunki studiów 2018/2019

author
Natalia Narloch
02 grudnia 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.
Kategoria

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wyniki rekrutacji na studia na rok akademicki 2018/2019 i przygotowało zestawienie najchętniej wybieranych kierunków. Wśród nich zdecydowaną przewagę zdobyły studia informatyczne

W tym roku akademickim na studia zdecydowało się ponad 416 tysięcy osób. Większość z nich – 309 tysięcy kandydatów wybrało uczelnie publiczne, natomiast 106 tysięcy – szkoły i uniwersytety prywatne. Dla części studentów studia wiążą się z podjęciem równoległej pracy, dla innych z pożyczką studencką.

TOP 10 – najchętniej wybierane kierunki studiów 2018/2019

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na czele rankingu najchętniej wybieranych kierunków studiów wśród kandydatów 2018/2019 znalazły się studia informatyczne. Ten kierunek cieszył się ogromną popularnością – wpłynęło 42 759 zgłoszeń.

Tuż za informatyką znalazły się studia związane z zarządzaniem. Warto zaznaczyć, że pomiędzy pierwszym a drugim miejscem jest ponad 15 tysięcy zgłoszeń różnicy.

Na trzecim miejscu uplasowała się psychologia z wynikiem 22 280 aplikacji. Ekonomię i prawo wybrało odpowiednio 18 773 i  17 125 osób. Na finanse i rachunkowość zgłosiło się 16 138 kandydatów, a na automatykę i robotykę 15 686 osób.

W pierwszej dziesiątce znalazło się także budownictwo (12 756), pedagogika (12 190) i logistyka (11 863). Porównując do wyników z ubiegłego roku, nie ma wiele różnic. W pierwszych dziesięciu pozycjach nie wyróżnia się już filologii angielskiej – jej miejsce zajęła logistyka.

TOP 10 – liczba aplikacji na jedno miejsce w roku 2018/2019

Biorąc pod uwagę liczbę chętnych na jedno miejsce, najtrudniej mieli kandydaci inżynierii farmaceutycznej – aż 18,3 osoby na jedno miejsce. Na drugim miejscu znalazła się inżynieria i analiza danych – 17,8, a następnie chemia i toksykologia sądowa (6,9), technologia chemiczna (16,3), realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15), kierunek lekarski (14,1), zarządzanie inżynierskie (13,3), neofilologia [orientalna – japonistyka] (13), korozja (12,9), komunikacja wizerunkowa (11,1).

TOP 10 – najchętniej wybierane uczelnie

Zdecydowanie najczęstszym wyborem dla kandydatów 2018/2019 był Uniwersytet Warszawski. Tam, aplikację złożyło ponad 46 tysięcy osób. Niewiele mniej podań wpłynęło na Politechnikę Warszawską – ponad 45 tysięcy kandydatów.

Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński, który przyjął ponad 34 tysiące osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Politechnika Gdańska – ponad 29 tysięcy chętnych oraz Szkołą Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – 11 tysięcy kandydatów.

Ranking powstał w Departamencie Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i oparty został na danych przekazanych przez uczelnie w sprawozdaniu EN-1 do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.

author
Natalia Narloch
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Podobne artykuły

PKO BP w Łańcucie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Łańcucie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Kartuzy

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Kartuzach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
17 czerwca 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Aplikacja mobilna SGB Mobile dostępna dla Klientów SGB

Zgodnie z majowymi zapowiedziami, Spółdzielcza Grupa Bankowa udostępniła swoim Klientom aplikację SGB Mobile. Klienci udostępnianą przez SGB-Bank SA aplikację mogą pobrać ze sklepów App Store i Google Pay.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zasiłek rehabilitacyjny

Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest zasiłek rehabilitacyjny i dlaczego tak ciężko jest doszukać się o nim jakichkolwiek informacji. Wychodząc na przeciw czytelniczym wymaganiom, stworzyliśmy artykuł w całości poświęcony kwestii zasiłku rehabilitacyjnego.

author
Halszka Gronek
26 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bieg po Nowe Życie po raz piętnasty

Jak ogłosił Santander Consumer Bank w swoim najnowszym komunikacie, już 7 września bieżącego roku odbędzie się 15. edycja biegu, który ma za zadanie popularyzować świadome dawstwo organów do przeszczepu. Bieg, w którym wezmą udział biegacze i osoby medialne swój start mieć będzie w Wilanowie. W tym biegu nie liczy się meta, a chęć niesienia pomocy.

author
Alicja Hirsekorn
05 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Milion Polaków bez dostępu do toalety

Mimo szybko postępującego rozwoju gospodarczego w całej Europie okazuje się, że nadal istnieją obszary z domostwami, w których nie ma łazienek. Oficjalne dane Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pokazują, że ponad 900 000 mieszkań w całej Polsce nadal pozostaje bez dostępu do toalety.

author
Dominika Byczek
09 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj