ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie za majówkę

ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie za majówkę

author
Halszka Gronek
05 maja 2019

Jak co roku, gdy zbliża się długi urlop majowy, polscy pracownicy starają się uzyskać urlop. Wielu z nich decyduje się na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego, choć nie jest to oczywiście zgodne z przepisami. ZUS jest na tropie nieuczciwych praktyk Polek i Polaków. 

Weekend majowy jest dla większości pracujących Polaków atrakcyjnym czasem na skorzystanie z przysługującej puli dni urlopu na żądanie. Pierwszy i trzeci dzień maja są bowiem świętami narodowymi (odpowiednio: Święto Pracy i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja) – wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, by cieszyć się trzema dniami „majówki”.

W tym roku (2019) weekend majowy przypadł na tyle korzystnie, że zaraz po Święcie Narodowym Trzeciego Maja zaczynał się standardowy weekend. Oznacza to, że wzięcie wolnego tylko na dzień 2 maja pozwoliło wielu z nas na skorzystanie z aż 5 dni wolnego (od 1 maja do 5 maja włącznie). Jak to jednak zwykle bywa, chętnych na wolne było wielu, a pracodawcy musieli wybrać, komu z nich udzielić urlopu na żądanie. 

Ci pracownicy, którym się nie poszczęściło, mogli albo pokornie zostać w pracy, albo spróbować innego sposobu na uzyskanie urlopu. Wielu postanowiło załatwić sobie zwolnienie lekarskie, co w wielu przypadkach nie było do końca zgodne z przepisami. Z tego względu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął weryfikacje otrzymanych zwolnień. Ci, którzy zostaną nakryci na „majówkowej” zabawie w czasie rzekomej choroby, mogą się spodziewać wstrzymania wypłaty. 

Najwięcej zwolnień w majówkę

Jak wynika z badań sondażowych firmy consultingowej Conperio, w okolicach długiego weekendu majowego liczba wystawianych zwolnień lekarskich rośnie blisko aż o 20 procent w porównaniu z pozostałymi miesiącami wiosennymi. Wśród owych zwolnień dominują dokumenty wystawione na czas krótki (od 3 do 4 dni wolnego od pracy). 

Co więcej, lekarze celowo – choć w wielu przypadkach na prośbę „chorego” –  flagują wystawiane zwolnienia cyfrą „2”. Oznacza to, że stan zdrowia przebywającego na zwolnieniu pacjenta pozwala na swobodne chodzenie. Jeśli pracodawca lub kontroler spotka w „chorego” w okresie majówkowym, nie będzie miał jednoznacznym podstaw do cofnięcia mu L4, albowiem ten miał zwolnienie z numerkiem 2. 

W zeszłym roku ZUS zweryfikował zasadność blisko aż pół miliona zwolnień lekarskich wystawionych (w tym za okres „majówkowy”). Po kontroli Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmuszony był wstrzymać świadczenia chorobowe na łączną kwotę ponad 31 mln zł. Co warte uwagi, oprócz pracowników ZUS-u możliwość weryfikacji zwolnień lekarskich mają także pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób.

Jak walczyć z bezzasadnymi zwolnieniami?

Nie ulega wątpliwościom, że korzystanie ze zwolnień lekarskich w celu skorzystania z długiego weekendu majówkowego jest niezgodne z przepisami i przynosi wiele       negatywnych skutków. Jednak coraz więcej ekspertów stara się zwrócić uwagę na to, że to nie tylko pracownicy powinni „zwolnić” ze swoimi żądaniami na czas „majówki”, lecz także pracodawcy mogliby spróbować dostosować się do oczekiwań zatrudnionych u siebie osób. 

Prezes Conperio, Mikołaj Zając, w jednym z udzielonych ostatnio wywiadów przekonywał, że stworzenie systemu pracy uwzględniającego potrzeby pracowników leży w interesie i pracodawców, i zatrudnionych. „Bezpodstawne zwolnienie lekarskie dla wydłużenia czasu wolnego od pracy jest niezgodne z prawem i wiąże się z konkretnymi konsekwencjami” – wyjaśniał. 

Ekspert tłumaczył, że niezależnie od charakteru funkcjonowania danego przedsiębiorstwa, pracodawcy powinni postarać się – na tyle, na ile jest to możliwe – dostosować grafik pod potrzeby pracownicze. Bo zadowolony pracownik to efektywny pracownik. Mikołaj Zając wyjaśnił:

"

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że są przedsiębiorstwa, w których pracuje się 365 dni w roku. Zarządzający tego typu firmami powinni zapewnić możliwie elastyczny grafik w czasie świątecznym, inaczej oszustwa chorobowe, a przynajmniej ich próby, się nie skończą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje wiza do Chin?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
21 maja 2019

Ile kosztuje wiza do Chin?

Dochód rozporządzalny w Polsce
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
11 maja 2019

Dochód rozporządzalny w Polsce

Kredyt Inkaso – kontakt, infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 lipca 2020

Kredyt Inkaso – kontakt, infolinia

Ile w tym roku wydaliśmy na wakacje
Blog
author
Aneta Jankowska
10 września 2018

Ile w tym roku wydaliśmy na wakacje

Fabryka fintechów od MasterCard
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
01 grudnia 2018

Fabryka fintechów od MasterCard

Porównaj